پتینه کاری ساختمان - آموزش پتینه کاری

پتینه کاری چه کاربردی دارد؟ مهم ترین کاربرد پتینه، زیباسازی سطوح و اشیاء است. همچنین پتینه میتواند جایگزین مناسبی برای رنگ های ساختمانی مثل بلکا و مولتی کالر باشد. به دلیل بافتی که پتینه دارد، می تواند در برابر رطوبت، عایق مناسبی باشد. پتینه نسبت به رنگ های روغنی و پلاستیکی ماندگاری بالاتری دارد. همین امر موجب شده تا در بسیاری از محل هایی که ماندگاری رنگ مورد نیاز است، کاربرد داشته باشد. با کمک این پوشش می توان سقف خانه را نیز مرتفع تر نشان داد.

پتینه باعث ایجاد فضای پر نشاط و گرم در محیط می شود. در بعضی موارد از پتینه برای انجام کهنه کاری یا همان عتیقه نمودن سطوح و اشیاء استفاده می نمایند. پتینه را می توان بر روی سطوحی مثل مس، سنگ، فات و اثاثیه چوبی اجرا کرد. در پتینه کاری هنر و خلاقیت حرف اول را می زند به همین دلیل در بسیاری از کارهای هنری و خلاقانه از پتینه استفاده می شود.

پتینه برای تمامی محیط ها قابل استفاده است. بسیاری از افراد از آن برای طراحی داخلی اداری و یا شرکت استفاده می کنند. بسیاری از افراد در خانه های لوکس از آن بهره می برند و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

پتینه چیست؟

پتینه کاری روی دیوار چیست؟ پتینه در لغت به معنای کهنگی و زنگار است. ولی در اصطلاح رنگ کاری ساختمان، به عنوان سبکی از کار نقاشی ساختمان در نظر گرفته می شود. با انجام پتینه کاری، سطح کار حالت کهنگی و رنگ و رو رفتگی می گیرد.

امروزه با روی کار آمدن متریال های جدید و همچنین سبک های کاری متنوع، که به مجموعه رنگ های دکوراتیو و پتینه اضافه می شود، می توان جلوه های مدرنی به سطح کار بخشید. بازی و ترکیب رنگ ها و استفاده هوشمندانه از آنها برای خلق طرح های سه بعدی، جزئی از هنر پتینه کاری است. انسان های خلاق با هنرهایی مانند پتینه کاری، گچکاری و حتی کناف کاری، اشکال جدیدی را با القای حس سنتی و کلاسیک بودن ایجاد می کنند.

مواد و لوازم پتینه چیست؟

مواد مورد نیاز تا حد زیادی به طرح و سبک پتینه در دست اجرا بستگی دارد. به طور کلی پتینه از دو بخش طرح و رنگ تشکیل شده است. مواد و لوازم مورد نیاز عبارتند از:

  • انواع رنگ
  • ماژیک
  • کاتر
  • پرایمر
  • تکه های پارچه، اسفنج و پلاستیک
  • انواع شابلون
  • چسب چوب و نقاشی
  • قلم مو، برس و غلطک رنگ
  • بتونه یا خمیر مخصوص پتینه
  • سینی رنگ

بعضی از هنرمندان برای ایجاد بافت های برجسته، از انواع ریزدانه ها مانند پودر سنگ، سیمان، خاک نسوز، الیاف و . برای زیبایی کار استفاده می کنند.

آموزش پتینه کاری روی دیوار

یکی از جالب ترین تکنیک ها در تغییر دکوراسیون، کاربرد پتینه روی دیوار می باشد. کاربرد پتینه روی دیوار علاوه بر زیبایی ظاهری به رفع عیوب احتمالی دیوار نیز کمک می کند. برای این که یک بافت زیبا بر روی دیوار اتاق شما نقش ببندد، می توان از تکنیک پتینه کاری با پارچه، اسفنج، رنگ برداری، راه راه کردن و ایجاد بافت روی دیوار استفاده کرد.

قبل از بکارگیری هر تکنیک ابتدا سطح دیوار را با رنگ موردنظر به صورت یکدست رنگ آمیزی کنید. بعد از خشک شدن رنگ زمینه می توانید طراحی را شروع کنید.

تکنیک پتینه کاری با پارچه

از یک پارچه بدون پرز ، به اندازه یک مستطیل به ابعاد 15 در 20 سانتی متر برش بزنید.

دو طرف پارچه را لوله کرده و به رنگ دلخواه و متضاد رنگ زمینه، آغشته کنید.

پارچه را به سرتاسر دیوار بکشید.

پارچه باید به صورت وردنه کشیده شود تا اثری زیبا خلق کند.

تکنیک پتینه کاری با اسفنج

برای ایجاد طرح، اسفنج را به رنگ متضاد زمینه آغشته نمایید.

رنگ های اضافه اسفنج را با رومه بگیرید.

اسفنج را به صورت ضربه ای به دیوار بزنید.

اکنون از طرح های زیبا و ابتکاری خود بر روی دیوار لذت ببرید.

تکنیک رنگ برداری

برای اجرای این تکنیک، دیوار را به طور کامل رنگ آمیزی کنید.

بهتر است از رنگی استفاده شود که از حد معمول، کمی رقیق تر باشد.

قبل از خشک شدن کامل دیوار، با یک پارچه نخی مچاله شده به دیوار ضربه بزنید.

نیازی به کشیدن پارچه نیست فقط ضربه بزنید و از پاک شدن رنگ و جای ماندن جای پارچه اثری مهیج ایجاد کنید.

سرعت عمل در این تکنیک بسیار مهم و کلیدی است زیرا قبل از خشک شدن رنگ، باید رنگ های اضافی پاک شود.

تکنیک راه راه کردن دیوار

یکی از تکنیک های محبوب پتینه، راه راه کردن دیوار است.

ابتدا مرکز دیوار را پیدا کرده و از خط وسط، دیوار را به نوارهای هم اندازه تقسیم کنید.

نوارها را یکی در میان رنگ کنید.

با رنگ متضاد، نوارهای رنگ نشده را با دقت رنگ آمیزی کنید.

رنگ نباید به نوارهای کناری وارد شود.

در این تکنیک، همخوانی رنگ ها بسیار اهمیت دارد.

این تکنیک مناسب کل دیوارهای یک اتاق نیست. اگر به صورت تک دیوار استفاده شود زیباتر است.

تکنیک ایجاد بافت روی دیوار

اکنون نوبت ایجاد یک بافت زیبا با هنر پتینه کاری روی دیوارمی رسد. برای بافت دارشدن و شکل گرفتن پتینه روی دیوار می توان از روش های مختلف مثل خمیر پتینه یا ترکیب روغن الیف، پودر مل، رنگ و آب، یک خمیر به غلظت ماست درست کنید و طرح دلخواه را روی دیوار پیاده نمایید.

آموزش پتینه کاری مدرن و حرفه ای

امروزه پتینه کاری مدرن در بین علاقه مندان بسیار رایج شده و هر روز، روش های جدیدی برای اجرای طرح های پتینه کاری مدرن به کار گرفته می شود. پتینه کاری مدرن به رنگ یا طرح خاصی محدود نمی شود و از هر روش و موادی می توان استفاده کرد تا جلای خاص روی سطح مورد نظر ایجاد شود.

کاربرد های این هنر مدرن بسیار طیف گسترده ای دارد و می توان آن را روی سطوح مختلف، از چوب گرفته تا شیشه اجرا کرد. با توجه به معماری های جدید و قدرت سفارشی سازی بالا، استفاده از سبک مدرن بسیار رواج پیدا کرده است.

شروع هر پتینه کاری مستم تهیه مواد اولیه کار و ایجاد یک زیرساخت مناسب برای شروع رنگ آمیزی و خلق یک هنرزیبا است. در مرحله بعد جایی را که تصمیم دارید، پتینه کاری انجام دهید، با قلم مو و چسب چوب مسطح کنید. وقتی چسب به حالت نیمه خشک درآمد، با خمیر مخصوص روی محل مورد نظر بکشید و با کاردک کل سطح جسم را با خمیر بپوشانید. به کمک شابلون و یا حرکات دست، می توان نقوش بسیار زیبا بر روی آن ایجاد کرد.

آموزش پتینه کاری کلاسیک

هدف پتینه کاری کلاسیک، ایجاد جلوه های سنتی و نوستالژی است. از این نوع پتینه کاری در آنتیک نمودن اکثر لوازم و اجسام خانه می توان بهره برد. برای این منظور از برجسته کاری هایی با ورق های طلا، مس، برنج و برنز استفاده می شود.

برای هموار کردن سطوح چوبی، سفالی و حتی بخش هایی از کاغذ دیواری برای کشیدن طرح های پتینه کاری از روغن مخصوص شاپان کاری استفاده می کنند. با استفاده از این سبک، امکان تغییر و هماهنگ کردن لوازم و دکوراسیون منزل برای شما فراهم می شود. در سبک کلاسیک بیشتر از رنگ های آنتیک و سنگین مثل آبی درباری استفاده می شود.

همخوانی این سبک با دکوراسیون فضا و نوع معماری، بسیار حائز اهمیت است. درآخر به خاطر داشته باشید پیاده سازی این سبک، هزینه بر و زمان بر است.

.

.

.

این متن صرفا یک رپرتاژ آگهی بوده و ما مسئولیتی در قبال محتوای آن نداریم و مسئولیت بر عهده سایتی است که لینک آن در داخل مطلب قرار گرفته است.

نمایندگی سیگما آلدریچ در ایران

محصولات مدیلن ساخت شرکت گلی افشان

فروش و پخش محصولات مژه

پتینه ,رنگ ,کاری ,های ,دیوار ,روی ,پتینه کاری ,روی دیوار ,می توان ,می شود ,استفاده می

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
shop2020 nimamansourian inlbon daryacomputersi saminpnh tiycenmiga frectalista kiamsnag10 hesam61 congiyzissubs