انواع دستگاه پرکن مایعات

شاید تصور کنید که یکدستگاه پرکن مایعاتکار آسانی دارد. این دستگاه ها مواد مختلف مثل مایعات, گازها, قطعات جامدات و . را درون یک ظرف مشخص ریخته و برای بسته بندی آماده می کنند. اما مسئله به این سادگی نیست و وظیفه این دستگاه به راحتی انجام نمی شود. ماشین آلات پرکن انواع مختلفی دارند زیرا ما انواع مختلفی از متریال ها را داریم که می خواهیم آن ها را بسته بندی کنیم برای مثال بسته بندی یک گاز سمی نیاز به درجه ایمنی بسیار بالایی دارد و یا بسته بندی یک مایع چسبنده مشکلات خاص خود را دارد و نیازمند یک ماشین بسته بندی مناسب خود می باشد.
بنابراین ضرورت دارد که دستگاه پرکن مایعات انواع مختلفی داشته باشند.

انواع دستگاه پرکن مایعات:

دستگاه های بسته بندی پرکنبه هفت زیرشاخه اصلی دسته بندی می شوند.

این زیرشاخه ها هرکدام توسط شرکت های مختلف طراحی , تولید و به بازار عرضه می شوند. اگر شما یک تولیدکننده محصولات مختلف هستید برای خرید یک دستگاه پرکن به چه چیزهایی توجه می کنید. البته قیمت یکی از مهم ترین مواردی است که برای خرید ماشین آلات پرکن موردتوجه است اما شما بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که سلامت محصول شما را با توجه به ویژگی های خاصی که دارد تضمین نماید. برای مثال اگر شما تولیدکننده نوشابه هستید و قصد خرید یک دستگاه پرکن نوشابه برای خط تولید خود دارید بسیار مهم است که محصول خود را طوری بسته بندی کنید که گاز خود را از دست ندهد و کف نکند. کدام یک از ماشین آلات پرکن نوشابه قادر است این خواسته شما را برآورده کند و چنین ویژگی هایی داشته باشد؟

وم استفاده از دستگاه پرکن مایعات:

دستگاه های پرکن مایعات علاوه بر افزایش بهره وری، دقت بسته بندی را نیز به میزان چشمگیری افزایش می دهند.

استفاده ازماشین بسته بندیپرکن ضمن افزایش بهره وری کمک زیادی به دقت بسته بندی می کند. مایعات مختلف به منظور ریخته شدن در ظروف و بطری ها نیازمند روشی هستند که ضمن داشتن دقت و سرعت عمل، مکانیسم مؤثر، ساده و بدون دردسری داشته باشند. ازاین رو با به کارگیری دستگاه پرکن مایعات می توان این نیاز را رفع نمود. ازآنجاکه مایعات ازنظر گرانروی با هم متفاوت هستند به مکانیسم تزریق مختلفی نیز نیازمند می باشند برای مثال نحوه جاری شدن یک لیوان آب با یک ظرف مارمالاد تفاوت دارد. بنابراین در دستگاه های پرکن نیز باید از مکانیسم های مختلف برای پر کردن مایعات گوناگون استفاده نمود.

دستگاه پرکن مایعات غلیظ و رقیق

مایعات رقیق درست مانند آب رفتار می کنند. انواع نوشیدنی ها اعم از آبمیوه ها, شربت ها, نوشابه, دلستر و عرقی جات گیاهی در دسته مایعات رقیق قرار می گیرند. اما مایعاتی مثل عسل به دلیل گرانروی بالا یا ویسکوزیته زیاد از جمله مایعات غلیظ به شمار می روند. بنابراین به دستگاه پرکن متفاوتی برای بسته بندی عسل یا بسته بندی شکلات مایع و بسته بندی آبمیوه یا دیگر نوشیدنی های رقیق نیاز داریم.

بسته بندی لبنیات نیز نیازمند دستگاه پرکن مایعات است. اما این مواد غذایی نیز با هم تفاوت دارند برای مثال ماست و خامه از جمله مایعات غلیظ به شمار می روند درحالی که دوغ, شیر و شیرکاکائو از مایعات رقیق محسوب می شوند.

مکانیسم پر شدن در دستگاه پرکن مایعات:

برای یک دستگاه پرکن مایعات سه مکانیسم
۱. پمپی
۲. پرکن ثقلی
۳. پرکن سیلندری پیستونی

جهت تزریق مایعات با هر نوع گرانروی وجود دارد.
ممکن است یک روش برای بسته بندی یک مایع مناسب بوده اما برای دیگر مایعات کاربردی نداشته باشد. بنابراین انتخاب درست مکانیسم تزریق مایعات بسیار مهم است.

سیستم تزریق پمپی

از مکانیسم پمپی می توان برای انواع مایعات استفاده کرد. این روش دقت بالایی ندارد. این روش برای پر کردن مایعاتی مثل گریس سرد که چسبندگی زیادی دارد بسیار مناسب می باشد.

سیستم تزریق ثقل

سیستم های پرکن ثقل را معمولاً برای بسته بندی عرقیات , بسته بندی دوغ, و بسته بندی انواع شوینده ها به کار می برند. این روش ارزان ترین مکانیسم پرکن است که به کمک جاذبه و وزن خود مایع عملیات پر کردن انجام می شود. از این روش برای طراحی دستگاه پرکن مایعات رقیق استفاده می گردد.

سیستم تزریق سیلندر پیستون

روش پرکن سیلندر پیستون مکانیسمی است که در برخی از ماشین آلات پرکن اتوماتیک به کار گرفته می شود. این روش دقت بالایی دارد و بهترین گزینه برای بسته بندی و پر کردن مایعات غلیظ است. خطای تزریق در این روش بسیار کم است زیرا حجم ثابت مایع به صورت دقیق تنظیم شده است بنابراین برای پر کردن مایعات غلیظ معمولاً از این نوع مکانیسم استفاده می شود.

انواع دستگاه های پرکن

در اینجا به بررسی انواع دستگاه های پرکن مایعات می پردازیم.

دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک

برای تولید مایعات در تیراژهای انبوه باید از یک خط کامل پرکن مایعات استفاده نمود. به این ترتیب محصولات مایع به کمک دستگاه پرکن اتوماتیک تا سقف ۲۰۰۰ بطری ۱ لیتری با درصد خطای ۰/۱ در هر ساعت پر می شوند.

دستگاه پرکن روتاری

در این دستگاه ها محل ظروف و بطری به صورت دایره بوده و نسبت به پرکن های خطی فضای کمتری را اشغال می کنند. در این دستگاه ها می توان از سیستم تزریق پمپ، سیلندر و پیستون و حتی ثقل استفاده نمود.

دستگاه پرکن بشکه

ظروف بزرگ ۲۲۰ لیتری را توسط دستگاه پرکن بشکه می توان بسته بندی نمود. در این روش بشکه ها روی رولیک ها قرار می گیرند و به زیر نازل تزریق هدایت می شوند.

دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک

این نوع دستگاه ها نیز با سیستم تزریق پمپ، ثقل و یا سیلندر پیستون قابل طراحی می باشند. دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک در دو نوع
۱. رومیزی
۲. شاسی دار
طراحی و تولید می شود. حجم کار این دستگاه با توجه به نازل تزریق مشخص می شود.

دستگاه پرکن گریس

گریس ها از موادی هستند که دارای چسبندگی بالایی بوده و بهتر است با استفاده از مکانیسم پمپ تزریق شوند.
سیستم تزریق از کف انجام می گیرد تا فاصله و حباب در ظروف ایجاد نشود.

دستگاه پرکن عسل

از دیگر مایعات دارای ویسکوزیته بالا عسل است.
مکانیسم سیلندر و پیستون بهترین روش پر کردن عسل می باشد.
می توان مخزن و تعداد سیلندرها را برای بالا بردن سرعت افزایش داد.
بهتر است عسل قبل از تزریق گرم شود تا پر کردن بهتر انجام گیرد.


دستگاه پرکن گالن

از دستگاه پرکن گالن برای پر کردن مایعاتی نظیر آب رادیاتور و عرقیات که در گالن های ۲۰ لیتری تزریق می شوند استفاده می شود.
با استفاده از حسگر لودسل دقت این عملیات افزایش می یابد.

جهت اطلاعات بیشتر در باره این دستگاهها به سایتبهسام ماشینمراجعه نمایید.

فروشگاه خرید کفش صندل

بهترین فروشگاه خرید سانسوریا و کاکتوس

معرفی و بررسی برند لوازم جانبی بیسوس

پرکن ,دستگاه ,مایعات ,بسته ,بندی ,تزریق ,دستگاه پرکن ,بسته بندی ,پرکن مایعات ,پر کردن ,این روش ,پرکن مایعات دستگاه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
taraghimra bamana amlitista mr-chat-web angelfotros tma1999 medadrangin loolebazkoni24 frectalart